Στο πλαίσιο του προγράμματος της Σχολικής Διαμεσολάβησης που λαμβάνει χώρα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο σχολείο μας διεξάγεται παράλληλα το πρόγραμμα προετοιμασίας των μαθητών της Δ΄ Τάξης ως μελλοντικών διαμεσολαβητών. Το πρόγραμμα με τίτλο “Expressing my Feelings” στοχεύει να φέρει σε επαφή τον κάθε μαθητή με τα συναισθήματά του, θετικά και αρνητικά, και να κατανοήσει ποιες καταστάσεις τα πυροδοτούν. Με αυτόν τον τρόπο το παιδί θα μπορέσει να ασκεί στα αρνητικά του συναισθήματα κάποιο έλεγχο και να εστιάσει σε θετικές συμπεριφορές. Θα μπορέσει επίσης να αποκτήσει μεγαλύτερη ενσυναίσθηση ως προς την κατανόηση των συναισθημάτων των συνομηλίκων του, μια σημαντική αρετή που θα οδηγήσει στην επίλυση των διαφορών μεταξύ τους ως αποτέλεσμα μιας επιτυχημένης διαμεσολάβησης. Όλα τα παραπάνω γίνονται μέσω δραστηριοτήτων σε παιγνιώδη μορφή, role plays, βιντεοπαρουσιάσεων και τραγουδιών που συνδυάζουν το θέμα, τα συναισθήματα, με την εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας.

Σχολική Διαμεσολάβηση 2023-2024: Προετοιμασία μαθητών της Δ΄Τάξης μέσω του προγράμματος “Expressing my Feelings”