Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024, κατόπιν πρόσκλησης του σχολείου μας, ομάδα του τμήματος Δασολογίας του ΑΠΘ, πραγματοποίησε παρουσίαση στους μαθητές της Δ’ τάξης «Το δάσος, το σπίτι μας». Η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του τμήματος κυρία Στεργιάδου Αναστασία με δύο υποψήφιες μεταπτυχιακές φοιτήτριες παρουσίασαν στους μαθητές τα οφέλη του δάσους καθώς και τους κινδύνους που το απειλούν, συζήτησαν μαζί τους και στο τέλος αφού τους χώρισαν σε ομάδες τους μοίρασαν φύλλα εργασίας και δούλεψαν μαζί τους εφαρμόζοντας ομαδοσυνεργατική προσέγγιση.

Η παραπάνω δράση έγινε στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων στην θεματική «Φροντίζω το περιβάλλον» που παρακολουθούν οι μαθητές της Δ’ τάξης κατά τη διάρκεια του β’ τριμήνου του σχολικού έτους 2023-2024, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα περιβάλλοντος.

Το παραπάνω πρόγραμμα πραγματοποιείται από τους εκπαιδευτικούς της Δ’ τάξης κυρία Λέκκα Κατερίνα και κύριο Παπαδημητρίου Δημήτρη και την εκπαιδευτικό Γαλλικής Γλώσσας κυρία Χρυσούλη Βάσω.

Το δάσος, το σπίτι μου