Κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς οι μαθητές του ΣΤ’3 τμήματος του σχολείου μας έχουν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν στο παρελθόν και να έρθουν σε επαφή με διαφορετικές πτυχές της ζωής στην Αγγλία κατά τη Βικτωριανή εποχή (19ος αιώνας) και να γνωρίσουν το έργο σημαντικών εκπροσώπων του κινήματος του Ρομαντισμού, ποιητών, συγγραφέων και ζωγράφων.

Πιο συγκεκριμένα θα μάθουν για την παιδική εργασία ως απόρροια της βιομηχανικής επανάστασης (ποιήμα ‘The Chimney Sweeper”, by W.Blake), θα γνωρίσουν τη λογοτεχνία του τρόμου (gothic μυθιστόρημα “Frankenstein”, by M.Shelley), θα έρθουν σε επαφή με την αγγλική φύση (ποίημα “I Wandered Lonely as a Cloud”, by W.Wordsworth), θα μιλήσουν για τα πρότυπα ομορφιάς της εποχής και την αγάπη (ποίημα “She Walks in Beauty”, by Lord Byron) και θα μελετήσουν γνωστά λόγια σοφίας (famous quotes) των εκπροσώπων του Ρομαντισμού που συζητιούνται ακόμη και σήμερα. Παράλληλα θα έχουν την ευκαιρία εμπνεόμενοι από τα παραπάνω θέματα να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα, ζωγραφική, ποίηση και ιστορίες και να εκφραστούν μέσω θεατρικού δρώμενου.

Τα έργα των μαθητών θα αναρτηθούν σε χώρους του σχολείου και ηλεκτρονικά σε wiki της η-τάξης, το οποίο θα συν-διαμορφώσουν τα παιδιά στο πλαίσιο του μαθήματος των ΤΠΕ.

“Travelling back in time to the Victorian Era and meeting the Romantics” – Πολιτιστικό πρόγραμμα