Σας γνωρίζουμε ότι οι εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2018 ? 2019 πραγματοποιούνται από:

2-05?2018 έως 18?05?2018 καθημερινά από 11:30 έως 13:00

Δεκτά γίνονται τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-01-2012 έως 31?12?2012.

Οι αιτήσεις και τα απαραίτητα δικαιολογητικά καταθέτονται σε σχολείο του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη σύμφωνα με τα επίσημα γεωγραφικά όρια, τα οποία έχουν επαναπροσδιορισθεί για το σχολικό έτος 2018-2019 και ανακοινωθεί από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης σύμφωνα με σχετική απόφαση.

Όσα από τα νήπια έχουν αδέλφια που φοιτούν σε κάποιο άλλο δημοτικό σχολείο, έχουν δικαίωμα να υποβάλουν δικαιολογητικά για εγγραφή στο σχολείο που φοιτούν και τα αδέλφια τους.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρ.7, παρ.4 του Π.Δ.79/1-8-17 και της Εγκυκλίου του ΥΠ.Π.Ε.Θ, (με Αρ.Πρ. Φ6/65742/Δ1/25-4-18), τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

1. Αίτηση εγγραφής (δίνεται από το Διευθυντή του Σχολείου ή το κατεβάζετε από το σύνδεσμο)
  2. Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού (για έλεγχο του εμβολιασμού του παιδιού)
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (είναι απαραίτητο για τη συμμετοχή στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, δίνεται από το Σχολείο, συμπληρώνεται και υπογράφεται από παιδίατρο, γενικό ιατρό ή παθολόγο και ισχύει για τρία χρόνια ? Σύμφωνα με την αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΟΠΑΙΘ, το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή μπορεί να κατατεθεί στις σχολικές μονάδες έως τέλος Σεπτεμβρίου 2018. Δίνεται από το Διευθυντή του Σχολείου ή το κατεβάζετε από το σύνδεσμο)
  4. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας (απόδειξη ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΑΘ, κτλ)
  5. Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου (εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο και προσκομίζεται από το γονέα ή κηδεμόνα στο Δημοτικό Σχολείο για να γίνει η εγγραφή. Η βεβαίωση παρακολούθησης θα αποσταλεί αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στις 15/6/2018 στο Δημοτικό Σχολείο. Όπου δεν είναι δυνατή η προσκόμιση βεβαίωσης παρακολούθησης νηπιαγωγείου, οι γονείς των νηπίων υποβάλλουν σχετική αίτηση προς το Διευθυντή Εκπαίδευσης στην οποία αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης. Ο διευθυντής εκπαίδευσης, αφού εξετάσει την εν λόγω αίτηση, εγκρίνει την εγγραφή του μαθητή. Αν ο Διευθυντής εκπαίδευσης δεν κάνει δεκτή την αίτηση των γονέων, τότε εφαρμόζονται οι διατάξεις της περίπτωσης 26, της παρ. 4 του άρθρου 94 του Ν. 3852/2010 (ΦΕΚ87Α).)

Από το σχολικό έτος 2016-2017 δεν απαιτείται η προσκόμιση του πιστοποιητικού γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ (Φ.6/498/57863/Δ1,6-4-2016).

Επιπλέον, με την εγγραφή στην Α’ τάξη, ο γονείς/κηδεμόνες θα δηλώσουν, εφόσον το επιθυμούν και έχουν το δικαίωμα, την πρόθεσή για εγγραφή των παιδιών τους στη ζώνη του ολοήμερου (Αίτηση-δήλωση εγγραφής στο ολοήμερο και την πρωινή ζώνη), καθώς και την επιθυμία τους για χρήση σχολικών λεωφορείων (Υπεύθυνη δήλωση μετακίνησης με λεωφορείο).

Υποβολή δικαιολογητικών εγγραφής στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2018-2019