Mε αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου ΔΣ Πυλαίας ετοίμασε με πολλή αγάπη κι ενθουσιασμό εκδήλωση για το παιδικό βιβλίο και τη φιλαναγνωσία την Κυριακή 10 Απριλίου 2016, στις 11:00πμ, στον χώρο του σχολείου.
Αφίσα_final Η εκδήλωση αποτέλεσε μια πρώτης τάξης ευκαιρία να γνωρίσουμε καινούρια βιβλία, να μάθουμε συγγραφείς, να περάσουμε με τα παιδιά μας λίγες ώρες δημιουργικές και γεμάτες από εικόνες, λέξεις, ιστορίες και θαυμαστούς φανταστικούς κόσμους. Πραγματοποιήθηκαν αναγνώσεις βιβλίων, εργαστήρια για παιδιά, γονείς και δασκάλους, και ένα μικρό μπαζάρ επιλεγμένων βιβλίων από το βιβλιοπωλείο ΝΟΥΣ & ΓΝΩΣΗ.

Δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης:
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

• 11:30 «Φτιάχνω το βιβλίο μου»
    Εργαστήρι κατασκευής βιβλίου με απλά υλικά. Θα γνωρίσεις τι σημαίνει
    «φτιάχνω ένα βιβλίο» και θα πάρεις μαζί σου ένα πρωτότυπο βιβλίο φτιαγμένο
    εξ? ολοκλήρου από σένα!
    Υλοποίηση: Νατάσα Χαλκιά
  • 12:00 Βιωματικό εργαστήρι βασισμένο στο βιβλίο Σκληρό καρύδι της Ε. Σβορώνου (εκδόσεις Καλειδοσκόπιο).
    Υλοποιείται από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία
    με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες.
    Ποια είναι η ιστορία του βιβλίου; Τι σημαίνει «ξένος»; Πώς θα συνέχιζες εσύ την
    ιστορία αν ήσουν συγγραφέας;
    Με την Τζένη Καραβίτη και την Αντιγόνη Τσαρμποπούλου
  • 12:00 Εργαστήρι για γονείς και δασκάλους με θέμα τη φιλαναγνωσία
    Πώς μπορούμε να καλλιεργήσουμε στα παιδιά τη φιλαναγνωσία και να
    μετατρέψουμε ένα βιβλίο στο καλύτερο δώρο που είχαν ποτέ;
    Υλοποίηση: Χαρούλα Κρομυάδου και Κωνσταντία Λιούζα
  • 12:45 «Φτιάχνω το κόμικ μου»
    Θα ξεφυλλίσεις επιλεγμένα κόμικ και θα φτιάξεις ένα ολοδικό σου με πρωτότυπους ήρωες και σούπερ διαλόγους!
    Υλοποίηση: Νατάσα Χαλκιά

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

• 11:30 Συνάντηση με τον συγγραφέα Άρη Δημοκίδη (Η παράξενη
    χρονομηχανή)
    Ο αγαπημένος συγγραφέας θα απαντήσει στην ερώτηση «πώς είναι να είσαι
    συγγραφέας», θα σε μυήσει στη συγγραφή και θα φτιάξει μαζί σου μια
    ολοκαίνουργια ιστορία!
  • 12:45 Συνάντηση με τη συγγραφέα Σύρμω Μιχαήλ (Ο πιο γλυκός χορός)
    Τι είναι ο χορός για τη μελισσούλα Μπη; Τι είναι ο χορός για σένα; Είναι
    καθήκον ή απόλαυση; Και, τελικά, ποιος είναι Ο πιο γλυκός χορός;

Μεγάλο ενδιαφέρον έδειξαν οι μαθητές μας για το εργαστήριο δημιουργίας κόμικ, το οποίο είχε τις περισσότερες δηλώσεις συμμετοχής. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έδωσε την υπόσχεση σε όσους δεν μπόρεσαν να το παρακολουθήσουν, ότι η επόμενη εκδήλωση για το βιβλίο θα είναι αφιερωμένη στα κόμικς, ώστε να μη μείνει κανένας παραπονεμένος!

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια όλους τους συμμετέχοντες συγγραφείς και παιδαγωγούς, τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ και το βιβλιοπωλείο ΝΟΥΣ & ΓΝΩΣΗ.

“Τόσο πολλά βιβλία, τόσος λίγος χρόνος!”