Για το σχολικό έτος 2015-16 ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίστηκε η Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015. Στόχος ήταν η ανάδειξη των Ολυμπιακών Αξιών μέσα από τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα.

Προβολή 10λεπτου βίντεο αφιερωμένου στον Έλληνα Ολυμπιονίκη Πύρρο Δήμα.

Αξίες όπως η προσπάθεια, η συμμετοχή, ο σεβασμός, το ομαδικό πνεύμα και η ευγενής άμιλλα αναδείχθηκαν μέσα από ποικίλες δραστηριότητες, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν σε όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Παρουσίαση του αθλήματος της άρσης βαρών από τον κ. Κασμέρη.
arsi2
Μαθητής της ΣΤ τάξης εφαρμόζει τις τεχνικές της άρσης βαρών με παιδικά βάρη.

Ιδιαίτερη εντύπωση στους μαθητές δημιούργησαν οι επιδείξεις των ολυμπιακών αθλημάτων της άρσης βαρών και της ξιφομαχίας. Ο Πρόεδρος Κριτών της Άρσης Βαρών και διεθνής κριτής κ. Κασμέρης Αναστάσιος με τη βοήθεια του αθλητή Θεοδωρίδη Γιώργου της ομάδας Sporting Πυλαίας μίλησαν για το άθλημα και κάλεσαν τους μεγαλύτερους μαθητές μας να δοκιμάσουν με τη βοήθεια ειδικών παιδικών βαρών τις κινήσεις αρασέ (απόσπαση) και επωλέ-ζετέ (επωμισμός και εκτίναξη).

Μαθήτριες-αθλήτριες ξιφασκίας μετά από την επίδειξη.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων, μέλη του Αθλητικού Αστέρα Ξιφασκίας Θεσσαλονίκη με επικεφαλής τον κ. Μολυβίδη Γεώργιο επισκέφτηκαν το σχολείο μας και παρουσίασαν με τη βοήθεια μαθητών – αθλητών του σχολείου βασικές αρχές του αθλήματος.

Επίδειξη ξιφασκίας από μαθητές μας υπό την καθοδήγηση του κ. Μολυβίδη.
2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού