Λίγα λόγια για το eΤwinning

Η δράση eTwinning προωθεί τη σχολική συνεργασία στην Ευρώπη μέσω της χρήσης των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), παρέχοντας υποστήριξη, εργαλεία και υπηρεσίες για τα σχολεία.

Προσφέρει μία πλατφόρμα για το προσωπικό (εκπαιδευτικούς, διευθυντές, βιβλιοθηκάριους, κ.λ.π.) που εργάζεται σε σχολείο σε μία από τις Eυρωπαϊκές χώρες που λαμβάνουν μέρος, για να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και, με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας εκμάθησης της Ευρώπης.

Το πρόγραμμα που υλοποιήθηκε στο σχολείο μας

Τι είπαν για το πρόγραμμα οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν:

Αζά Κατερίνα, Ελλάδα: Φέτος, για πρώτη φορά, είχαμε τη χαρά να ενταχθούμε ως σχολείο στη δράση etwinning, μέσω της πρωτοβουλίας εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Είχαμε την ευκαιρία να σχεδιάσουμε και να αναπτύξουμε δράσεις που καλλιέργησαν δεξιότητες επικοινωνίας, έρευνας και δημιουργίας με εργαλεία τις Νέες Τεχνολογίες (video, φωτογραφία, πλατφόρμα επικοινωνίας twinspace κ.ά.), αλλά και παραδοσιακά μέσα όπως οι κατασκευές, οι ξένες γλώσσες – με επίσημη γλώσσα επικοινωνίας τα αγγλικά – και το παραδοσιακό ταχυδρομείο. Η συνεργασία ήταν ο βασικός παράγοντας επιτυχίας του προγράμματος κι αυτή υπήρξε πολυεπίπεδη: συνεργασία μεταξύ των εκπαιδευτικών , συνεργασία μεταξύ δασκάλων και παιδιών και φυσικά των παιδιών μεταξύ τους. Μέσα από το έργο αυτό μαθητές και εκπαιδευτικοί εμπλουτίσαμε την εκπαιδευτική μας εμπειρία, αποκτήσαμε κοινούς γνωστούς και φίλους, επικοινωνήσαμε, στείλαμε και δεχτήκαμε δώρα, ευχές και κάρτες, τραγουδήσαμε, ενθουσιαστήκαμε, παίξαμε, δημιουργήσαμε, ενισχύσαμε το αίσθημα ότι ανήκουμε στην κοινή ευρωπαϊκή οικογένεια, ανοίξαμε το σχολείο στην κοινωνία. Με μεράκι και καλή οργάνωση ξεπεράσαμε εμπόδια , όπως η διαχείριση του διδακτικού χρόνου που είχαμε στη διάθεσή μας. Ολοκληρώσαμε το έργο με επιτυχία και με αίσθημα πληρότητας και ικανοποίησης. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη διεύθυνση του σχολείου για τη στήριξη της προσπάθειας και όσους συνετέλεσαν στην υλοποίησή του. Ελπίζουμε να συνεχίσουμε με κάποιο άλλο έργο στο μέλλον.

Καλό καλοκαίρι αγαπητοί Etwinners!

Ραντεβού το Σεπτέμβρη!

Μαρία Φιλιπποπούλου, Ελλάδα: “Η συμμετοχή μου για πρώτη φορά στο e-twinning με το πρόγραμμα ‘Penfriends to play with Europe’ αποτέλεσε μια μοναδική εμπειρία. Η συνεργασία με όλους τους εκπαιδευτικούς του προγράμματος ήταν άψογη, δημιουργώντας δεσμούς φιλίας και επιθυμία για μια νέα συνεργασία την επόμενη σχολική χρονιά. Μέσα από το etwinning μου δόθηκε η ευκαιρία να παρατηρήσω τον τρόπο με τον οποίο εργάζονται εκπαιδευτικοί και μαθητές άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, εντοπίζοντας τόσο κοινές συνιστώσες, όσο και διαφοροποιήσεις. Όσο για το προστιθέμενο όφελος το οποίο θεωρώ ότι αποκόμισαν οι μαθητές μου μέσω της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα (Project-based learning), αφορά σε πολλά επίπεδα δεξιοτήτων, όπως κοινωνικοποίηση, συνεργασία, προβολή – παρουσίαση, υπεύθυνη χρήση Διαδικτύου, χρήση λογισμικών, χρήση Αγγλικής γλώσσας με σκοπό την επικοινωνία. Εκπαιδευτικοί και μαθητές ανυπομονούμε να ενταχθούμε σε ένα νέο πρόγραμμα!”

Στέλλα Χασιώτη, Ελλάδα: “Μπορεί η αυλαία του etwinning να έπεσε για φέτος, αλλά ο ενθουσιασμός κι η χαρά που μας γέμισε όλη τη χρονιά παραμένουν στις καρδιές μας. Αυτή η εμπειρία της επικοινωνίας, της ανταλλαγής ιδεών, της δημιουργικότητας ήταν μοναδική τόσο για μας τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους μαθητές μας. Σας ευχαριστώ όλους. Πιστεύω πως εκφράζω την κρυφή επιθυμία όλων μας τώρα που φεύγουμε για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Πότε θα ξανασυνεργαστούμε;”

Christine Mancini, Γαλλία: “This project was my first experience on Etwinning. But this year was a wonderful experience of sharing. We shared ideas about how to make pupils work and know themselves. But I think we shared more than pedagogic work, we shared also feeling to belong to a friendly group. We were all so happy to discover countries , photos , videos, gifts all over the year. It was always great moments in class. The Skype meeting made us specially excited! Every teacher and pupils did a lot all the year. We were always in contact with the teachers and it was really helpful.
So THANK YOU VERY MUCH !!!”

Anna Skwirzy?ska, Πολωνία: “It was the first project in my life, so everything was new to me. But it was wonderful to work with all of you! We were very happy to make so many friends, to share the information about our countries, look at the photos, watch the films, play the games, read the legends and have a chance to improve English through exchanging e-mails. My students loved all the activities connected with the project and they want more! You, the teachers, were always so helpful and cooperating! My great thanks to the teachers and all the students for the whole year and hope to meet you in another project next year!”

“Penfriends to Play with Europe” – Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Αδελφοποίησης Σχολείων