Έργα μαθητών
Έργα μαθητών εμπνευσμένα από τον Αλέκο Φασιανό

Το πρόγραμμα που δουλεύουμε φέτος στην τάξη μας έχει ως κεντρικό θέμα τη γνωριμία με σημαντικούς ανθρώπους και μνημεία τόσο της χώρας μας όσο και του εξωτερικού, όπως μεγάλοι ζωγράφοι, σημαντικά μνημεία, αλλά και ανάλυση λέξεων που σχετίζονται με την τέχνη όπως μουσείο, πινακοθήκη, εκθέτω, πολιτιστική κληρονομιά.

Έργα μαθητών εμπνευσμένα από τον El Greco

Στην πορεία της χρονιάς εξειδικεύτηκε λίγο περισσότερο προς τη ζωγραφική και τον τρόπο με τον οποίο δημιουργούν τα έργα τους οι ζωγράφοι. Τα παιδιά προσπάθησαν να αποτυπώσουν στο χαρτί τους εικόνες, εμπνευσμένα από μεγάλους ζωγράφους όπως ο Αλέκος Φασιανός ή ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος. Η κατεύθυνση αυτή δόθηκε κυρίως γιατί ανακαλύψαμε ότι μέσα στην τάξη μας έχουμε πραγματικά ταλέντα που εκφράζονται μέσα από την τέχνη.

Έργα μαθητών εμπνευσμένα από τον Δ. Θεοτοκόπουλο

Είναι γενικά παραδεκτό πόσο ευεργετικά λειτουργεί η τέχνη στις παιδικές ψυχές, αφού μέσω της εικαστικής δημιουργίας προβάλλεται ελεύθερα η σκέψη τους αλλά και τα συναισθήματά τους που διαφορετικά είναι δύσκολο να αναφερθούν σε αυτά.

Έργα μαθητών εμπνευσμένα από τον Γιάννη Γαΐτη

ΤμήμαΑ2