Έργα μαθητών

Στο πλαίσιο της διάχυσης του πολιτιστικού προγράμματος «Ο μικρός πρίγκιπας του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ» στο ολοήμερο, 9 μαθητές και μαθήτριες της Ε τάξης υλοποίησαν ψηφιακά έργα καλλιτεχνικής έκφρασης και δημιουργίας με αφορμή το βιβλίο.

Αποτέλεσμα των προσπαθειών τους ήταν μια σειρά 26 διαφορετικών σελιδοδεικτών με θέμα τον “Μικρό Πρίγκιπα” και ένα δεκάλεπτο αφηγηματικό βίντεο κινούμενων εικόνων βασισμένο σε διασκευασμένα αποσπάσματα του βιβλίου. Το βίντεο περιέχει αυθεντικό φωτογραφικό υλικό της εποχής του συγγραφέα και σκίτσα από την εικονογράφηση του βιβλίου, ενώ δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στη χρήση εικόνων με ελεύθερα δικαιώματα χρήσης.

Η εργασία των παιδιών κατατέθηκε, προκρίθηκε και παρουσιάστηκε στην κεντρική σκηνή του

7ου ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ,

το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 21, 22 και 23 Απριλίου 2015 στο Συνεδριακό Κέντρο «Ν. Οικονόμου» ΝΟΗΣΙΣ ? Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας.

(Ιστοσελίδα συνεδρίου http://www.math-syn-pli.gr)

Δείτε παρακάτω την παρουσίαση και το βίντεο των παιδιών (πατήστε αντίστοιχα το τριγωνάκι και την πράσινη σημαία):

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βουλώνη Αικατερίνη (ΠΕ70), Φιλιπποπούλου Μαρία (ΠΕ19)

?Αντουάν, ο πρίγκιπας με το ιπτάμενο ποδήλατο?