Στο πλαίσιο του καινοτόμου εκπαιδευτικού προγράμματος ISAVELIVES | ΣΩΖΩ ΖΩΕΣ for Schools, πιστοποιήθηκαν με επιτυχία 20 εκπαιδευτικοί επιλεγμένων σχολείων του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής (δείτε την ανάρτηση), μεταξύ των οποίων τέσσερις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και δύο μέλη του βοηθητικού προσωπικού.

Παράλληλα, ολοκληρώθηκε και η θεωρητική εκπαίδευση όλων των μαθητών του σχολείου μέσω webinar, με έμφαση στις Ε και ΣΤ τάξεις.

Ως πιστοποιημένοι FIRST RESPONDERS, με την άριστη καθοδήγηση της εθελόντριας εκπαιδεύτριας/διασώστριας κυρίας Χριστίνας, συμμετείχαμε στην πρακτική εξάσκηση δύο μαθητών ανά τμήμα στην:

• αξιολόγηση θύματος
  • κλήση 166-112
  • αναζήτηση απινιδωτή
  • θέση ανάνηψης και
  • αντιμετώπιση πνιγμονής.

Τον Απρίλιο το σχολείο θα συμμετέχει στον «KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024 – Μαθητικός Διαγωνισμός σε δεξιότητες Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης».

(Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας διαθέτει σύγχρονο απινιδωτή, δωρεά του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη.)

Κατεβάστε όλοι/ες την εφαρμογή iSaveLives και ανταποκριθείτε άμεσα!

iSaveLives – KidsSaveLives