Ενο?ψει ε?ναρξης εγγραφω?ν σε Γυμνα?σια και Λυ?κεια για το σχολικο? ε?τος 2021-2022, σας ενημερώνουμε για τη δυνατο?τητα και τη διαδικασι?α εγγραφη?ς αποφοι?των μαθητω?ν/τριω?ν δημοτικω?ν σχολει?ων στα Εκκλησιαστικα? Γυμνα?σια.

Συ?μφωνα με τον ν. 3432/2006, σκοπο?ς της εκκλησιαστικη?ς εκπαι?δευσης ει?ναι η ανα?δειξη και κατα?ρτιση κληρικω?ν και λαι?κω?ν στελεχω?ν της Ορθο?δοξης Εκκλησι?ας στην Ελλα?δα, υψηλου? μορφωτικου? επιπε?δου και χριστιανικου? η?θους, χωρι?ς η στελε?χωση της Εκκλησι?ας (ιερατικω?ς η? διοικητικω?ς) να αποτελει? υποχρεωτικο? η?/και αποκλειστικο? επαγγελματικο? προσανατολισμο? των αποφοι?των.

Τα Εκκλησιαστικα? Γυμνα?σια και Λυ?κεια αποτελου?ν τμη?μα της Δημο?σιας Δευτεροβα?θμιας Εκπαι?δευσης της χω?ρας, για το λο?γο αυτο? το ωρολο?γιο προ?γραμμα? τους περιλαμβα?νει, κοινα? μαθη?ματα με τις αντι?στοιχες τα?ξεις των Γυμνασι?ων και Γενικω?ν Λυκει?ων της δημο?σιας δευτεροβα?θμιας εκπαι?δευσης, καθω?ς επι?σης και μαθη?ματα θρησκευτικη?ς εξειδι?κευσης.

Οι προαγωγικοι? και απολυτη?ριοι τι?τλοι σπουδω?ν τους ει?ναι ισο?τιμοι με τους αντι?στοιχους των Γυμνασι?ων και των Γενικω?ν Λυκει?ων, ως εκ του?του, οι απο?φοιτοι των Γενικω?ν Εκκλησιαστικω?ν Λυκει?ων ε?χουν ο?μοια δυνατο?τητα προ?σβασης στις Σχολε?ς και στα Τμη?ματα της Τριτοβα?θμιας Εκπαι?δευσης με τους αποφοι?τους των Γενικω?ν Λυκει?ων.

Επι?σης, τα Εκκλησιαστικα? Γυμνα?σια -Γενικα? Εκκλησιαστικα? Λυ?κεια και τα Γενικα? Εκκλησιαστικα? Λυ?κεια ε?χουν τη δυνατο?τητα συμμετοχη?ς σε ο?λες τις δραστηριο?τητες, τα Προγρα?μματα (ευρωπαι?κα? και μη), τις εκδηλω?σεις και τις εκπαιδευτικε?ς επισκε?ψεις στην Ελλα?δα και στο εξωτερικο?, που προβλε?πονται απο? την κει?μενη νομοθεσι?α για τα σχολει?α της Γενικη?ς Δευτεροβα?θμιας Εκπαι?δευσης.

Επισημαι?νεται ο?τι η δυνατο?τητα εγγραφη?ς και φοι?τησης σε Εκκλησιαστικο? Σχολει?ο δεν περιορι?ζεται απο? την περιοχη? διαμονη?ς του μαθητη?/τριας η? των γονε?ων/κηδεμο?νων του. Για το λο?γο αυτο? α?ρρενες μο?νο μαθητε?ς μπορου?ν? υπο? πρου?ποθε?σεις ? να διασφαλι?σουν τη δωρεα?ν διαμονη? και σι?τιση? τους στα οικοτροφει?α των Περιφερειακω?ν Εστιω?ν Εκκλησιαστικη?ς Εκπαι?δευσης.

Οι γονει?ς/κηδεμο?νες που επιθυμου?ν να εγγρα?ψουν τα παιδια? τους σε ε?να απο? τα Εκκλησιαστικα? Γυμνα?σια οφει?λουν να ενημερω?σουν τους διευθυντε?ς των δημοτικω?ν, ω?στε να αποστει?λουν αυτοι? τους απολυτη?ριους τι?τλους στο εκκλησιαστικο? σχολει?ο της επιλογη?ς τους.

Για την εγγραφη? των μαθητω?ν/τριω?ν οι γονει?ς-κηδεμο?νες υποβα?λλουν ηλεκτρονικα? (με ηλεκτρονικο? ταχυδρομει?ο) στο Εκκλησιαστικο? Σχολει?ο τα εξη?ς:

• Σχετικη? αι?τηση (εμπεριέχεται στο συνημμένο αρχείο),
  • Συ?ντομο βιογραφικο? σημει?ωμα,
  • Συστατικη? επιστολη? του επιχω?ριου με το Σχολει?ο Δευτεροβα?θμιας Εκκλησιαστικη?ς Εκπαι?δευσης η? την περιοχη? καταγωγη?ς του/της μαθητη?/τριας Μητροπολι?τη.

Οι Διευθυντε?ς των Εκκλησιαστικω?ν Σχολει?ων οφει?λουν, αφου? ελε?γξουν την ορθο?τητα των δικαιολογητικω?ν, να πρωτοκολλη?σουν την αι?τηση και να αποστει?λουν στους αιτου?ντες τον αριθμο? πρωτοκο?λλου της αι?τηση?ς τους. Στη συνε?χεια οφει?λουν να προβου?ν σε ε?λεγχο γνησιο?τητας της κατατεθει?σας συστατικη?ς επιστολη?ς.

Για περισσο?τερες πληροφορι?ες για το σκοπο?, το χαρακτη?ρα, τα ωρολο?για προγρα?μματα μαθημα?των, τα μαθη?ματα εξειδι?κευσης, τις σχολικε?ς και διασχολικε?ς δρα?σεις καλλιε?ργειας και προαγωγη?ς της εκπαιδευτικη?ς ιδιοπροσωπι?ας της Δευτεροβα?θμιας Εκκλησιαστικη?ς Εκπαι?δευσης, οι ενδιαφερο?μενοι μπορου?ν να απευθυ?νονται στα Εκκλησιαστικα? Σχολει?α της χω?ρας, των οποι?ων τα στοιχει?α παρατι?θενται στο συνημμένο αρχείο: ΕΓΓΡΑΦΕΣ_ΜΑΘΗΤΩΝ_ΣΤΑ ΓΕΕΛ-ΓΣΙΑ & ΓΕΕΛ_2021-2022

Εγγραφή απόφοιτων μαθητών/τριών δημοτικών σχολείων στα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια