Πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα την Ιστορία της Θεσσαλονίκης μέσα από τα σημαντικότερα ρωμαϊκά και βυζαντινά μνημεία παρουσίασαν οι μαθητές του Ε2 του σχολείου μας.

τοπική_ιστορία_1

Στο πλαίσιο του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα τοπικής ιστορίας στο  Ινστιτούτο Ψηφιακής Μάθησης «NOUS», επίσκεψη στο Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης, μελέτη βιβλίου “Θεσσαλονίκη, οδηγός για παιδιά” της Γιολάντα Χατζή, ξενάγηση σε επιλεγμένα ρωμαϊκά και βυζαντινά μνημεία και θεατρικό παιχνίδι. Παράλληλα, οι μαθητές και οι μαθήτριες συγκέντρωσαν πληροφορίες με τις οποίες δημιούργησαν μία διαδραστική ψηφιακή παρουσίαση και διδάχτηκαν γνωστά τραγούδια αφιερωμένα στη Θεσσαλονίκη.

τοπική_ιστορία_2

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στις 25/5/2017 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου παρουσία γονέων και μαθητών του σχολείου.

Ρωμαϊκά και Βυζαντινά μνημεία Θεσσαλονίκης