Αγαπητοί μας γονείς στο ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς κρίνουμε σκόπιμο να σας γνωστοποιήσουμε τις οδηγίες του ΕΟΔΥ που αφορούν τους μαθητές μας, καθώς και τις αρχές διαχείρισης ύποπτων ή επιβεβαιωμένων περιστατικών λοίμωξης COVID-19.

Καταρχήν, χρήσιμο είναι να υπενθυμίσουμε κάποιους γενικούς κανόνες:
1.Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους/τις μαθητές/τριες.
2.Υποχρεωτικός είναι και ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) για όλους τους μαθητές που δεν έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου. Τα self test διενεργούνται δυο φορές την εβδομάδα, έως 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο την Τρίτη και την Παρασκευή.
Τα παιδιά θα επιδεικνύουν τα εκτυπωμένα αρνητικά self test στον/στην εκπαιδευτικό που έχουν μάθημα την πρώτη ώρα κάθε Τρίτη και Παρασκευή.
3.Για την αποφυγή συγχρωτισμού των παιδιών καθιερώθηκαν από πέρσι διαλείμματα σε διαφορετικές ώρες ανά ομάδα τάξεων (Α-Β-Γ και Δ-Ε-ΣΤ)
4.Όλες οι επιφάνειες στις αίθουσες διδασκαλίας απολυμαίνονται κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων.

Διαχείριση κρουσμάτων Covid-19

1. Γενικότερα, αν κάποιο παιδί αδιαθετήσει και λείψει έστω και ΜΙΑ μόνο ημέρα από το σχολείο, να ΕΙΔΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ο/η δάσκαλος/δασκάλα της τάξης με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην προσωπική του/της διεύθυνση. Στο μήνυμα καλό είναι να αναφέρεται ο ΛΟΓΟΣ της απουσίας του.

2. Για να θεωρηθεί μαθητής/τρια ως θετικό κρούσμα, θα πρέπει εκτός από το θετικό αποτέλεσμα στο self test να ακολουθήσει επιβεβαίωση με θετικό rapid test.
3. Ο/η μαθητής/τρια που είναι επιβεβαιωμένο κρούσμα Covid-19 πρέπει να απομακρυνθεί από το σχολείο και να παραμείνει σε απομόνωση για τουλάχιστον 10 μέρες. Επίσης, πρέπει να απέχει και από όλες τις εξωσχολικές δραστηριότητες το διάστημα αυτό. Το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την παρέλευση τουλάχιστον 10 ημερών από την  έναρξη των συμπτωμάτων και την πάροδο τουλάχιστον 3 ημερών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών ή άλλων φαρμάκων. Για την επάνοδο στο σχολείο δεν απαιτείται διενέργεια νέου τεστ ή προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.

4. Όσοι/ες μαθητές/τριες βρίσκονται σε κοντινή θέση (ΚΣ) με το επιβεβαιωμένο κρούσμα Covid-19 θα συνεχίσουν τις δραστηριότητές τους και δεν θα τεθούν σε κατ’ οίκον απομόνωση με την προϋπόθεση:
α) να υποβληθούν άμεσα και χωρίς καθυστέρηση σε rapid test που παρέχεται χωρίς κόστος σε δημόσιους φορείς πρωτοβάθμιας φροντίδας  επιδεικνύοντας τη Βεβαίωση συμβάντος που θα αποστέλλεται από το Σχολείο.
γ) να υποβληθούν την έβδομη μέρα σε rapid test που παρέχεται χωρίς κόστος σε δημόσιους φορείς πρωτοβάθμιας φροντίδας  επιδεικνύοντας τη Βεβαίωση συμβάντος.
Τα rapid test μπορούν να διενεργηθούν και σε ιδιωτικές δομές με δική σας οικονομική επιβάρυνση.
Αν πρόκειται για νοσήσαντες εντός του τελευταίου εξαμήνου μαθητές, τότε οι μαθητές αυτοί θα υποβληθούν σε δυο sef test, το πρώτο την πρώτη, το δεύτερο την έβδομη μέρα από την τελευταία επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα Covid-19.

5. Όσοι/ες μαθητές/τριες θεωρούνται στενή επαφή (ΣΕ) επιβεβαιωμένου κρούσματος λοίμωξης COVID-19 θα συνεχίσουν τις δραστηριότητές τους και δεν θα τεθούν σε κατ’ οίκον απομόνωση με την προϋπόθεση:
β) να υποβληθούν σε δυο self test (τα οποία τα προμηθεύεστε από το φαρμακείο), το πρώτο την τρίτη και το δεύτερο την πέμπτη μέρα από την τελευταία επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα.

Θα πρέπει να ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ κάθε φορά το σχολείο για τα αποτελέσματα των παραπάνω τεστ, ώστε να κρατηθεί φόρμα ιχνηλάτησης σε περίπτωση που χρειαστεί.
Αν τα αποτελέσματα των παραπάνω τεστ είναι κάθε φορά αρνητικά, το παιδί συνεχίζει κανονικά τη φοίτησή του στο σχολείο και όλες τις υπόλοιπες δραστηριότητές του.
Αν κάποιο αποτέλεσμα από τα παραπάνω τεστ βγει θετικό, τότε θα ακολουθηθούν οι οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Διευκρινίζεται ότι κατά τις ημέρες προσέλευσης των μαθητών/τριών για τη διενέργεια rapid test δεν προσμετρώνται απουσίες

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία σας και σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία!
Ό,τι τυχόν προκύψει το αντιμετωπίζουμε ακολουθώντας κάθε φορά τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.
Για οτιδήποτε χρειαστείτε στη διάθεσή σας!

Ο υπεύθυνος Covid του σχολείου
Νικόλαος Τριγκίδης