Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους σε ένα από τα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια, οφείλουν να προσκομίσουν στους διευθυντές τους τα εξής:

• Σχετική αίτηση,
  • Απολυτήριο τίτλο δημοτικού,
  • Σύντομο βιογραφικό σημείωμα,
  • Συστατική επιστολή του επιχώριου με το Σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης ή την περιοχή καταγωγής του/της μαθητή/τριας Μητροπολίτη.

Επισημαίνεται ότι η επιλογή φοίτησης σε Εκκλησιαστικό Σχολείο δεν περιορίζεται από την περιοχή διαμονήςτου μαθητή/τριας ή των γονέων/κηδεμόνων του. Για το λόγο αυτό σε αριθμό αρρένων μόνο μαθητών είναι -υπό προϋποθέσεις- δυνατή η δωρεάν διαμονή και σίτιση τους στα οικοτροφεία των Περιφερειακών Εστιών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης.

Για περισσότερες πληροφορίες, τη λίστα των Εκκλησιαστικών Σχολείων και την αίτηση εγγραφής πατήστε στους παρακάτω συνδέσμους:

Εγγραφές σε Εκκλησιαστικά Σχολεία 2018-2019

Ιστολόγιο της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης