Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε μεταξύ 4 και 6 Μαρτίου 2017 για την έκτη τάξη του σχολείου μας με αφορμή επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων.

20170305_160628
Πρόγραμμα αφιερωμένο στον Ιωάννη Καποδίστρια στο πλαίσιο της ξενάγησης στη Βουλή των Ελλήνων
20170305_163038
Στην αίθουσα συνεδριάσεων της Βουλής
20170305_170012
Στην πλατεία Συντάγματος

Στην εκδρομή συμμετείχαν συνολικά 104 άτομα (μαθητές, συνοδοί γονείς και εκπαιδευτικοί). Το πρόγραμμα περιελάμβανε -εκτός από την επισκέψη στη Βουλή- επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, ξενάγηση στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης και στο Μουσείο Ακρόπολης, εκπαιδευτικά προγράμματα στο Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης και στο Ιστορικό Κέντρο Ενημέρωσης Θερμοπυλών και επίσκεψη στο Αττικό Πάρκο. Την Κυριακή το πρωί, οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν την αλλαγή της προεδρικής φρουράς στην πλατεία Συντάγματος.

20170306_100953
Στο Μουσείο της Ακρόπολης
μουσείο σχολικής ζωής
Στο μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους γονείς που συμμετείχαν στην εκδρομή για την άψογη συνεργασία τους και ιδιαίτερα τον κύριο Βασίλη Βαρσακέλη, ο οποίος ανέλαβε αφιλοκερδώς τη δημιουργία αναμνηστικού οπτικού δίσκου (dvd) με φωτογραφίες από την εκδρομή.

Μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς επιστρέψαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις, καθώς η εκδρομή κάλυψε τους εκπαιδευτικούς, αλλά και ψυχαγωγικούς στόχους, οι οποίοι είχαν τεθεί εξαρχής.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη “Βουλή των Ελλήνων”