Ολοκληρώθηκαν στο σχολείο μας οι θεατρικές παραστάσεις του εκπαιδευτικού προγράμματος «Ειρηνοποιός» του David Holman από το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος.

Ο «Ειρηνοποιός» δίνει έμφαση στην αποδοχή, την ενσυναίσθηση και τη φιλία και απευθύνεται σε παιδιά Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Σύμφωνα με τη σκηνοθέτη Κωνσταντίνα Ματζίρη,

Ο Ειρηνοποιός είναι μια παράσταση για την διαφορετικότητα και τις ανισότητες. Ανιχνεύει τα όρια και αποδοκιμάζει τα σύνορα. Μια παράσταση που αποδεικνύει ότι η φιλία δεν έχει χρώμα αν ξέρεις να μοιράζεσαι, να εμπιστεύεσαι, να σέβεσαι και, τι άλλο, να αγαπάς. Ο φόβος που προκαλεί το άγνωστο, τελικά, μπορεί να χαθεί αν δώσουμε στον εαυτό μας την ευκαιρία να το γνωρίσει.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους/τις ηθοποιούς Γιάννη Γκρέζιο (Μπλούι), Θωμαή Ουζούνη (Σιμπ) και Ευανθία Σωφρονίδου (Φράνυ, Φύλακας) και το ΚΘΒΕ για τη συνεργασία, καθώς και το Δήμο Πυλαίας – Χορτιάτη, ο οποίος χρηματοδότησε τις παραστάσεις στα σχολεία ευθύνης του.

«ΕΙΡΗΝΟΠΟΙΟΣ» του David Holman