Αγαπητοί γονείς , σας ενημερώνουμε ότι, υλοποιώντας την Υ.Α. με Αρ.Πρωτ. Φ7/219218/Δ1/13-12-17 με θέμα «Η σχολική τσάντα στο Σχολείο», ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε να γίνεται το τελευταίο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα.

Συγκεκριμένα για το σχολικό έτος 2017-18 θα εφαρμοστεί τα εξής Σαββατοκύριακα:

• 27-28/1/18
  • 24-25/2/18
  • 17-18/3/18
  • 21-22/4/18
  • 26-27/5/18
  • 9-10/6/18.

Για την καλύτερη εφαρμογή της δράσης θα πρέπει οι μαθητές και οι γονείς να έχουν υπόψη τους ότι:

• Τα βιβλία ή τετράδια του μαθητή για τα μαθήματα της επόμενης Δευτέρας θα πρέπει να βρίσκονται ήδη στην τσάντα από την Παρασκευή. Θα καταβληθεί προσπάθεια από μέρους των εκπαιδευτικών να διαμορφωθεί το πρόγραμμα το δυνατόν καλύτερα, λαμβάνοντας υπόψη ότι είμαστε στο μέσον του σχολικού έτους και δεν μπορούν να γίνουν μεγάλες αλλαγές.
  • Στη σχολική τσάντα δεν θα πρέπει να μπαίνουν τρόφιμα. Θα χρησιμοποιείται απαραίτητα τσαντάκι για τον σκοπό αυτό.
  • Οι τσάντες των μαθητών θα παραμένουν στις αίθουσες διδασκαλίας κάθε τμήματος. Σε κάποιες όμως από τις αίθουσες του Σχολείου γίνεται μάθημα έως τις 4.00΄μ.μ., λόγω του ολοήμερου προγράμματος. Είναι προφανές ότι αυτό δημιουργεί κάποια επιπλέον προβλήματα. Παρ? όλα αυτά, θα καταβληθεί κάθε προσπάθεια να διασφαλιστεί η καλή φύλαξη της σχολικής τσάντας όλων των μαθητών.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων

Η σχολική τσάντα στο Σχολείο